Vědci ze Stanfordovy univerzity ve spolupráci s vydavatelstvím Elsevier a SciTech Strategies připravili seznam 2 % nejcitovanějších vědců ze všech oborů, které zahrnuje databáze Scopus. Data celkem pokrývají přes 160 tisíc vědců z celého světa. Zveřejněné informace zahrnují kategorie, jako je h-index (s i bez dat očištěných o autocitace), absolutní počet článků, na nichž se jednotliví vědci podíleli za rok 2019, i všech publikovaných článků od roku 1960. Nabízená data v zásadě ukazují dvě základní dimenze – za prvé, jak si vědci stojíz hlediska celé své kariéry, a za druhé, jaké výsledky tito výzkumníci měli za rok 2019. Z těchto dat pak analytici sestavili celkové skóre, podle nějž výsledky seřadili. Z vědců, kteří působí na českých institucích, se do žebříčku zařadilo 359 výzkumníků.
Nejcitovanějším českým vědcem za rok 2019 byl profesor Martin Pumera, vedoucí excelentního Centra pro Pokročilé Funkční Nanoroboty na VŠCHT Praha. Umístil se v celkovém přehledu na 203. místě s h-indexem (očištěným o autocitace) ve výši 35.
Hlavním zájmem Pumerova vědeckého týmu je, jak název centra napovídá, vývoj a výzkum chemických nanorobotů. Ti by v budoucnu mohli být reálně využíváni v biomedicíně a v oblasti životního prostředí.
Podrobněji o výsledcích českých vědců v článku na webu VědaVýzkum.cz.
Odkazy
Prof. Ing. Josef Pašek, DrSc. je v oblasti průmyslové chemie v ČR i ve světě velice známým a uznávaným odborníkem. Získal mnoho cen na národní úrovni, jako třeba ocenění Česká hlava, medaili Josefa Hlávky, cenu rektora VŠCHT, medaili Emila Votočka, cenu Viktora Ettela, či v nedávné době Medaili ministra průmyslu a obchodu. Tento rozhovor vznikl u příležitosti devadesátin, které se svou manželkou oslavili v červenci.
Vzhledem k epidemiologické situaci, vládou vyhlášenému nouzovému stavu k 5. říjnu a souvisejícím opatřením jsme bohužel nuceni zrušit veškeré promoce (bakalářské, magisterské, doktorské i docentské) v roce 2020.
Vzhledem k nedostatku termínů v Betlémské kapli pravděpodobně nebudeme schopni zajistit náhradní termín v roce 2021, proto prosíme, abyste ve věci předání diplomů kontaktovali fakultní děkanáty.
Upřímně nás mrzí, že společně nebudeme moci oslavit ukončení vašeho studia tradiční betlémskou ceremonií. Věříme, že v lepších časech, které snad nastanou brzy, se budeme moci potkat na jiných akcích určených pro absolventy VŠCHT.
VŠCHT byla poprvé zahrnuta do žebříčku 1000 nejlepších univerzit na světě. A rovnou na 355. místo, což je letos druhé nejlepší umístění mezi českými školami.
Ke skvělému výsledku v QS World University Rankings 2020 nejvíce pomohla skutečnost, že na jednoho akademika připadá malý počet studentů. Individuální podpora při vzdělávání a přirozené zapojení studentů do výzkumu vyneslo VŠCHT dokonce 47. místo na světě a první v Česku.
„Jsme rádi, že podpora výuky studentů na VŠCHT Praha je oceňována i na mezinárodní úrovni. Jde nám ale skutečně o studenty a jejich individuální rozvoj, výsledky v žebříčku jsou jen milým důsledkem“, říká Karel Melzoch, rektor VŠCHT Praha.
K letošnímu umístění značně přispívá mezinárodní prostředí naší univerzity - na české poměry vysoký počet studentů ze zahraničí. V posledních letech také škola láká zahraniční akademiky, kteří svoji kariéru spojují s VŠCHT Praha.
„ Umístění v první čtyřstovce nám může pomoci přilákat další skvělé studenty a akademiky ze zahraničí“, slibuje si od výsledků žebříčku Pavel Matějka, prorektor pro vnější vztahy. „Na druhou stranu nechci jedno umístění v žebříčku příliš přeceňovat, nevíme, jak ta čísla vyjdou příště. Zvlášť, když jsme se do první tisícovky dostali poprvé,” dodává profesor Matějka, který vidí prostor pro další zlepšení: “Jako oborově úzce zaměřená škola nebudeme mít nikdy takovou proslulost, jako mají velké univerzity. Přesto dobrá práce jak na poli vědy a výzkumu, tak při spolupráci s firmami a institucemi nás může posunout ještě výš.“
Letošní rok byl dobrým pro všechny české vysoké školy zahrnuté v žebříčku. Univerzita Karlova pronikla mezi 300 nejlepších univerzit na světě a polepšily si i všechny ostatní české univerzity. ČVUT Praha obsadilo 498. místo, Masarykova Univerzita 551-560. místo, Univerzita Palackého v Olomouci 601.-650. místo, VUT Brno 651-700 místo. Nově se v žebříčku objevují i TU Liberec na 751.-800. místě a ČZU Praha s Univerzitou Ostrava společně na 801.-1000. místě.
Celý žebříček a jeho metodiku naleznete na webu QS World University Rankings 2020.
Shrnutí informací o VŠCHT Praha použitých pro hodnocení (pdf).
Během té doby se výnosy pracoviště, které se zaměřuje na oblasti stavební chemie a materiálový výzkum, posunuly z hodnoty 1 milion korun na hodnotu přesahující 38 milionů korun. Objem rozpočtů řešených projektů pak atakuje hranici čtvrt miliardy.
Na prknech Studia Ypsilon se v neděli 12. května 2019 od 19:00 hodin konalo národní finále soutěže FameLab 2019! Veřejnosti se zde představilo deset finalistů z řad studenti vědeckých oborů a mladí výzkumní pracovníci, vybraní ve dvou regionálních kolech soutěže. Pokusili se během pouhých tří minut objasnit, čím se ve svém vědeckém bádání zabývají!
Ing. Lukáš Maryška (2. PGS, FPBT) zabodoval se svým výstupem Ze života řepky, kde povídal o pesticidech a jak je nahradit. Kromě Ceny publika okouzlil i odbornou porotu a skvěle reprezentoval VŠCHT Praha. Odnesl si zlatou medaili!
Na druhém místě se umístila skvělá Ing. Sofie Kolibová (2. PGS, FPBT) s otázkou, Proč je superrezoluce tak super?
A gratulujeme i finalistovi Bc. Matěji Černému (2. Mgr., FCHI), který předvedl, Jak se vážka brání bakteriím.
Co je FameLab? - zábavná soutěž pro mladé vědce a vědkyně, která jim nabízí šanci zlepšit svou schopnost vědu popularizovat. Zároveň si klade za cíl přinést publiku aktuální ukázky toho, čím se současná věda zabývá. Více informací na webu soutěže Famelab.
Ve středu 25. dubna se uskuteční již pátý ročník Hanami – japonského svátku jara v kulisách pražského Kampusu Dejvice. Akce je přístupná široké veřejnosti, startuje se v pravé poledne před budovou B a končí ve 22:00.
Na programu jsou vystoupení umělců s využitím klavíru nebo japonské flétny, dále vystoupení sboru a orchestru VŠCHT Praha, moderní japonský tanec, improvizační divadlo, to vše rámováno akusticky umírněnými DJs z Radia Wave. Kromě toho čeká na návštěvníky řada chuťovým pohárkům lahodících vjemů, počínaje japonskými čaji nebo pivními speciály a rolovanou zmrzlinou a císařskými hamburgery z dílny Kaiser Franz konče.
Letošní ročník Hanami je mimořádný tím, že sakury, které jsou v centru všeho dění, slaví 40 let od doby, kdy je vlastnoručně vsadili do země akademici z VŠCHT.
Těšíme se na vás!
Detailní program:
12:00-14:00 Dj Radio Wave
14:00-14:45 Dave Tichý – klavírní vystoupení
14:45-16:45 DJ Radio Wave
16:45-17:15 Marek Matvija – shakuhachi japonská flétna
17:30-18:00 Orchestr VŠCHT Praha
18:00-18:30 Improvizační divadlo
18:30-19:00 Sbor VŠCHT Praha
19:00-19:15 Yosakoi – moderní japonský tanec
19:15-22:00 Djs Radio Wave
Mezinárodní chemická olympiáda byla vyhlášena 3. nejlepším eventem pro veřejnost roku 2018!
50. ročník IChO připravovaly týmy z VŠCHT Praha a Univerzity Komenského v Bratislavě dlouhé dva roky. Akce svým rozpočtem, rozsahem a složitostí organizace nemá v historii obou univerzit obdoby. Proto se pořádající agentura Guarant International rozhodla tuto událost přihlásit do soutěže o výroční ceny České eventové asociace 2019.
Výběr nejlepších projektů probíhá dvoukolově anonymním hlasováním členů poroty. Porotci jsou vybíráni z řad nezávislých odborníků, zadavatelů eventů a zástupců event-marketingových agentur a jejich dodavatelů. Na přihlášce a krátkém videu se hodnotí kreativita (40 %), náročnost a exekuce projektu (30 %) a přínos – vliv na chování/vnímání veřejnosti (30 %). Na základě hlasování porotců v prvním kole byl sestaven shortlist 5 nejlépe hodnocených projektů v každé kategorii. Zástupci shotlistovaných projektů byli pozváni na slavnostní vyhlášení vítězných cen. Galavečer proběhl 9. 4. 2019 v holešovickém prostoru DOX+ a 50. Mezinárodní chemická olympiáda získala 3. místo.
„Je to obrovský pocit zadostiučinění a velká radost. Nikdy bych nevěřil, že může naše olympiáda uspět v takové konkurenci! Díky všem, kdo se na tom podíleli, je to cena pro všechny.“ sděluje své dojmy Petr Holzhauser, hlavní řešitel projektu.
Nový výukový prostor zaujme netradiční architekturou
Více než tři roky uběhly od původní vize k realizaci. Výsledek ale nakonec stojí za to. VŠCHT Praha má k dispozici od 2. dubna nový výukový prostor v budově A. Ten je charakteristický netradičním architektonickým pojetím i názvem Uhelna, který odkazuje k původnímu funkčnímu využití stavby. Slavnostního otevření se zúčastnily kromě vedení školy a akademického senátu také desítky studentů.
Uhelnu budou přednostně využívat naši doktorandi při výuce v rámci nových doktorských studijních programů, pro pořádání konferencí, seminářů, workshopů nebo tematických letních škol doktorandů. Prostor bude nutné rezervovat na pedagogickém oddělení. „Do konce semestru poběží Uhelna ve zkušebním režimu, už teď je rezervována pro několik nově zavedených seminářů pro doktorandy. Na základě získaných zkušeností pak může dojít k dílčím úpravám,“ upozorňuje Pavel Kotrba, prorektor pro vědu a výzkum.
Rekonstrukce v hodnotě několika milionů korun byla financována z prostředků Operační programu Výzkum, vývoj a vzdělávání.
Jak už název napovídá, původně sloužil prostor v přízemí budovy A jako zásobárna uhlí pro přilehlou kotelnu. Po přerodu kotelny na výměníkovou stanici s dálkovým napájením ztratila uhelna počáteční smysl a byla využívána především jako sklad, neboť atypická konstrukce neumožňovala jednoduchou přestavbu na cokoli jiného.
Vedení školy před více než třemi lety pojalo myšlenku vdechnout Uhelně nový život a k realizaci přizvalo architektonické studio ov-a. „Zadání pro nás bylo poněkud netradiční – z místa, kde se skladovalo uhlí, vytvořit prostředí, kde se budou vzdělávat a potkávat mladí lidé,“ připomněl během slavnostního otevření jeden z architektů Jiří Opočenský. „Naším cílem bylo, aby při přeměně funkce prostoru nezmizely všechny původní průmyslové části. Myslím, že se to povedlo,“ dodal.
Zda souzníte s názorem architekta, nebo ne, se můžete sami přesvědčit už v příštích dnech. Uhelna bude, podobně jako Respirium, pro studenty otevřená od 8:00. Kromě míst k sezení je k dispozici projektor, dotykové obrazovky, kuchyňka a vlastní sociální zařízení. Další doplňkové vybavení přibude v následujících týdnech.
Velká akce pro členy klubu Alumni a absolventů školy na půdě VŠCHT Praha.
Společné setkání, které proběhlo 1. 3. 2019, navštívilo na 70 bývalých studentů.
Vše zahájil pan rektor s pojevem o chystané expanzi školy a pokrocích, které VŠCHT zaznamenala nebo zaznamená, a společně jsme s přípitkem a hymnou Gaudeamus igitur znovu zasedli do školních lavic posluchárny AI.
Program zahrnoval exkurze na ústavy FCHT a návštěvu pivovaru s řízenou degustací, poté program pokračoval velmi zajímavou přednášku doc. Rumlové na téma:„HIV bylo, je; a bude?“.
Připraven byl i bohatý raut s ukázkami molekulární gastronomie, kde jsme ochutnali whiskey se slaninou, alginátove curacao kuličky, sushi s wasabi pěnou či rukulové špagety.
Fotografie z akce si můžete stáhnout v foto ze setkání v zip archivu.
Těším se na další společná steknání a snad stále ve větším a větším počtu.
Rektor VŠCHT Praha svým výnosem A/V/961/8/2019 vyhlásil dne 28. 2. 2019 soutěž o iniciační granty Fondu Dagmar Procházkové. Výzva je určena na podporu vědeckých projektů nových akademických pracovníků s mezinárodní zkušeností, kteří zamýšlejí spojit svoji kariéru s VŠCHT Praha.
Návrh projektu může předložit vědecko-výzkumný pracovník s titulem PhD, kterému k 28. 2. 2019 neuplynulo více než 8 let od udělení tohoto titulu a není zaměstnancem VŠCHT Praha nebo doba jeho souvislého zaměstnaneckého poměru na VŠCHT Praha do k 27. 2. 2019 nepřesáhla 12 kalendářních měsíců.
- Celková výše prostředků přidělených dvouletému iniciačnímu grantu bude 2 400 000 Kč
- Návrhy projektů lze podávat do 18. dubna 2019 15:00 SEČ
Informace o Fondu, zásadách, podmínkách a postupech v první soutěži a formulář přihlášky jsou dostupné na webu Fondu Dagmar Procházkové.
Hodnotící komise v roce 2018 ocenila ty, kteří leckdy stojí v pozadí, ale jsou důležitým článkem pro fungování ústavu, katedry, školy, podílejí se na utváření pozitivního vnímání a chodu daného pracoviště, fakulty či školy. Hrají důležitou společenskou úlohu, s důrazem na pedagogiku a činnosti, které člověka tolik neposouvají ve vlastní kariéře, ale udržují a posouvají dopředu chod kolektivu, ústavu, fakulty, školy.
Cenu Julie Hamáčkové 2018 získávají :
v kategorii a) Veřejné ocenění mimořádného přínosu žen, zaměstnankyň VŠCHT Praha, k rozvoji vědy, výzkumu, pedagogiky a inovací, včetně působení v akademické sféře
RNDr. Miroslava Dubcová, Ph.D.
FCHI, Ústav matematiky
v kategorii b) Veřejné ocenění mimořádného přínosu zaměstnanců a zaměstnankyň VŠCHT Praha na poli podpory a prosazování rovných příležitostí v pracovních vztazích a výzkumu na VŠCHT Praha
Ing. Anna Mittnerová
Rektorát, Personální odbor
Ceny předal rektor dne 8. 1. 2019 ve velké zasedací místnosti.
Expertní tým jmenovaný ministrem školství, mládeže a tělovýchovy se sešel poprvé 7. ledna 2019 a má za úkol připravit materiál Hlavní směry vzdělávací politiky České republiky do roku 2030, s cílem stanovit priority vzdělávacího systému ČR na nadcházející desetiletí.
Skupina expertů je složena tak, aby zahrnula co možná nejširší spektrum aktérů vzdělávacího systému a školství.
Předsedou skupiny byl jmenován profesor Arnošt Veselý z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, dalšími členy jsou profesoři z pedagogických fakult, z VŠE, zástupci z průmyslových oborů a v neposlední řadě náš prorektor pro strategii a rozvoj a zároveň předseda Rady vysokých škol, profesor Milan Pospíšil.
Hlavní část přípravy strategie je plánována na rok 2019. Finální podoba dokumentu by měla být schválena vládou v druhé polovině roku 2020.
V průběhu října a listopadu mohli studenti VŠCHT hlasovat v celoškolní anketě o nejoblíbenějšího pedagoga, ať už bývalého nebo současného.
V anketě zvítězil Mgr. Šimon Axmann Ph.D., který na VŠCHT vyučuje matematiku. Ta je dlouhodobě jedním ze základních předmětů ve všech studijních programech na VŠCHT Praha, protože pro zvládnutí chemie je nutná. Netřeba se jí ale obávat - systém výuky spolu se vstřícnými vyučujícími umožní každému potřebné matematické dovednosti získat.
„Anketa o nejoblíbenějšího pedagoga vznikla spolu s nápadem uspořádat školní ples, který jsme později nazvaly Ples chemiků. Líbil se nám nápad zpestřit průběh večera právě slavnostním vyhlášením vítěze celoškolní ankety.“ říkají organizátorky ankety Lenka Krajáková a Lucie Štiková. První ročník Plesu chemiků se konal 29. listopadu v Radiopaláci na Vinohradech.
Šimonu Axmannovi srdečně gratulujeme a jsme potěšeni, že studenti na naší skole dokáží ocenit kvalitní výuku matematiky.